Zafer Takı (Arc De Triomphe)


Zafer Takı orjinal adıyla Arc De Triomphe , Başkent Paris'te bulunmakta ve Eiffel Kulesinden sonra şehirde bulunan en önemli anıt-yapılardan birisidir. Charles De Gaulle meydanında bulunan bu yapı döner kavşak özelliğiyle 12 caddenin birleşim noktasını oluşturmaktadır. Şanzelize Caddesi de (Champs-Élysées) Zafer takına bağlı olan meşhur caddelerden birisidir.

Zafer Takı'nın tarihi 1805 yılına dayanmaktadır,şöyleki Napolyon Savaşları olarak adlandırılan ve ilk muharebesi olan 'Austerlitz Savaşı' olarak bilinen ve Bonapartın Kesin zaferiyle sonuçlanan bu savaş sonrası askerlerine seslenerek 'Evlerinize Zafer Taklarının altında döneceksiniz' demiştir ve ardından 18 Şubat 1806 tarihinde inşasını emretmiş  ve anıtın inşaatını Fransız mimar Jean-François-Thérèse Chalgrin üstlenmiştir.1810'lu yıllarda Rus İmparatorluğuna karşı savaşan Bonapart, Anıtın İnşaasına ara verdirmiştir.Zamanla Napolyon Bonapart'ın gücünü yitirmesi ve mimar Chalgrin yapı için planlarına müdahale edilmesinin ardından yapının inşaatı durdurulmuştur.Louis Philippe'nin ülkenin başına gelmesiyle 1832 yılında inşaasına yeniden başlanılan Zafer Takı'nın  29 Temmuz 1836 tarihinde  'Temmuz Devrimi'nin' 6.yıl dönümünde açılmıştır.

Gücünü yitirmiş ve Pes etmiş olan Napolyon Bonapart ,Atlantikte  Saint Helena Adasında gözlerden uzak bir hayat yaşamış ve mide kanserinden 1821 yılında 51 yaşında  yaşamını yitirmiştir.Cenazesi yakıldı ve 15 Aralık 1840 tarihinde Paris'e getirilen külleri Les invalides'e doğru yol alan cenaze alayı eşliğinde Zafer Takı'ın altından geçirilmiştir.

Zafer Takı tarihi andıran bir sembol haline gelmiş ve  altında I. Dünya Savaşı'nda ölen Fransız askerler için meçhul asker mezarı (Tombe Du Soldat Inconnu) bulunmaktadır. Mezarın üstünde bulunan alev 1923 senesinden beri yanan ve söndürülmeyen bu alev ; savaş gazileri ve dernekler tarafından , her akşam saat 18:30'da tazelenmektedir. 14 Haziran 1940 günü Almanlar'ın Paris'i işgal ettiği gün bile alev söndürülmemiş ve Alman askerlerinin gözlerinin önünde yakılmaya devam edilmiştir.

  • Adres: Place Charles de Gaulle (Şanzelize Caddesi’nin sonunda yer alır.)
  • Metro-RER: “Charles de Gaulle Etoile” metro durağında inerek yapıya ulaşabilirsiniz.
  • Müze Ziyareti: Nisan-Eylül aylarında 10.00-23.00, Ekim-Mart aylarında ise 10.00-22.30 arası ziyaret edilebilir. 1 Ocak, 1 Mayıs, 8 Mayıs, 14 Temmuz, 11 Kasım, 25 Aralık tarihinde yarım ya da tam gün kapalıdır.

Anahtar Kelimeler
zafer takı,napolyon bonapart,bonopart,arc de triomphe,paris gez,paris gezi rehberi,parisrehberim,paris rehberim,zafer anıtı,meçhul asker mezarı,pariste gezi,pariste gezilecek yerler,paris rehberi,paris rehberim,parisrehberi,fransa,fransa gezilecek ye

Benzer İçerikler