Sainte Chapelle


Sainte Chapelle Kilisesi,Paris'te bulunan ünlü gotik yapılardandır. Kilise IX.Louis tarafından 1248 yılında Hristiyanlar tarafından kutsal sayılan emanetlerin muhafazası için yaptırılmıştır. Louis 13.yy da çıktığı Haçlı Sefrleri sırasında Bizans imparatorundan Hz.İsa'nın 'Dikenli Tacı'nı daha sonradan çarmıhın diğer malzemelrini ve çivilerini satın alarak ülkeye dönmüş ve şaşırtıcıdır ki ki kutsal emanetler için harcanan para kilisenin yapımı için harcanan paranın yaklaşık 3 katıdır. Belirtmeliyim ki şuanda bu emanetler 'Notre Dame Kilisesinde' sergilenmektedir. Bunların yanında bu kilise Fransız İhtilali sırasında tutuklanan Kraliçe Maria Antoinette'nin tutuklandığı yer olarak bilinmektedir.

Sainte  Chapelle sahip olduğu vitray pencereler ile şehrin en güzel kiliselerinden biri olarak kabul edilmektedir. 

  • Adres: 4 blvd du Palais, 75001, Paris
  • Metro: “Cite” veya “St-Michel” metro durakları üzerinden kiliseye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Mart-Ekim 09.30-18.00, Kasım-Şubat: 09.00-17.00. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde  ziyarete kapalı.
  • Giriş Ücretleri: 8€, Conciergerie ile kombine bilet 11€

Anahtar Kelimeler
maria antoinette,pasta bulamazlarsa ekmek yesinler,fransız ihtilali,kutsal emanet,hz.isa,dikenli tac,parisrehberi,paris rehberi,paris rehberim,paris rehberim,pariste gezilmesi gereken yerler,gezilmesi gereken yerler,gezilecek yerler,pariste gezilece

Benzer İçerikler