Sacré-Cœur Bazilikası


Sacre Cour Bazilikası, Paris'in VIII.bölgesinde bulunan Montmarte  mahallinde bulunmaktadır.Türkçe anlamı ''Kutsal Kalp''  olan Sacre Cour Bazilikası, Histiyanlar tarafından önemli bir yerleşim yeri sayılmaktadır.Ayrıca 2006 verilerine göre 10 Milyon ziyaretçi ile Notre Dame Katedralinden sonra en fazla ziyaret edilen mekanlar arasında yer almıştır.

Paris'in en yüksek rakımlı yerinde inşa edilen Sacre Cour Bazilikası, 23 Temmuz 1784 tarihinde Fransız Meclisi,  Fransa-Prusya arasındaki savaşta hayatını kaybeden Fransızlar'ın anısına Bazilika'nın yapımı için kanun teklifinde bulunmus ve yapımını mimar Paul Abadie üstlenmis fakat ani ölümü sonrası yapımını bir başka mimar devralmış  ve inşaatın yapımı 16 Haziran   1785 te başlayabilmiş ayrıca inşaatın bitimine kadar mimarlar çeşitli sebeplerle değişmiştir.Nitekim 1914 yılında yapımı biten Sacre Cour Bazilikası,1.Dünya Savaşı sonrasında hizmete açılmıştır.

  • Adres: Parvis du Sacre Coeur, 75018, Paris
  • Metro: “Abbesses” metro durağında indikten sonra fünikülere binerek bazilikaya ulaşabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise metro duraklarının oradan kalkan “Little Train of Montmartre” adındaki turistik araçtır.
  • Ziyaret Bilgileri: Bazilika: Her gün 06.00-22.30, Kubbe ve Kripta: Her gün 09.00-17.45. Pazar günleri 11.00’de ilhailer eşliğinde ayin düzenlenir.
  • Giriş Ücreti: Kubbe 5€
  • Web: www.sacre-coeur-montmartre.com

Anahtar Kelimeler
sacre cour bazilikası,sacre cour,bazilika,kutsal kalp,katedral,ressamlar tepesi,montmare tepesi,montmare,pariste gezi,pariste gezilecek yerler,paris rehberi,paris rehberim,parisrehberi,fransa,fransa gezilecek yerler,fransa gezi,fransa gezi rehberim

Benzer İçerikler