Pompidou Merkezi (Centre Georges Pompidou)


Pompidou Merkezi, Paris’in en sıradışı yapılarından biridir. Adını Fransa’nın eski başkanı olan Georges Pampidou'dan alan yapı 1977 yılında açılmıştır. 3 ayrı hükümete Başkanlık etmiş başarılı siyasetçi Pompidou, Paris’in kalbinde modern bir sanat merkezi yaratmak istemesi üzerine ortaya çıkan yapının mimarları Richard Rogers ve Renzo Piano’dur.

Yapının bölümlerinden bahsedecek olursak ;Pompidou Merkezi içinde; Musee National d’art Moderne (Ulusal Modern Sanat Müzesi), sergi alanları, kütüphane, mağazalar, sinema, restoran ve seyir bölümü vb. yer almaktadır.Pompidou Merkezi’nde alt katlarında ise  sinema, çocuklar için atölye, performans merkezi gibi aktivitsel alanlar bulunur. Kütüphane ilk 3 katta, müzedeki kalıcı sergiler ise  4 ve 5. Katlarda yer almaktadır. Müzedeki büyük  sergiler 1 ve 6. katlarda sergilenmektedir. En üst katta ise muazzam Paris manzarasını izleyebileceğiniz bir alan bulunmaktadır. şehrin diğer gözde merkezlerini görebileceğiniz bu alana giriş ise ücretlidir.

Pampidou Merkezi  sanatseverler için vazgeçilmez bir yerdir.60.binden fazla çağdaş ve modern sanat eserinin sergilendiği merkezi pariste gezilecek yerler listenize eklemenizi Paris Rehberim olarak tavsiye ederiz.

  • Adres: Place Georges Pompidou, 4th arr. Paris
  • Metro: “Rambuteau”, “Chatelet”, “Hotel de Ville” metro durakları ya da “Chatelet-Les-Halles” RER durağını kullanarak yapıya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Saatleri: MNAM&Geçici Sergiler: Çarşamba-Pazartesi 11.00-21.00, Kütüphane; Çarşamba-Pazartesi öğle-22.00, (Cumartesi, Pazartesi ve resmi tatillerde 11.00-22.00); Atelier Brancusi: Çarşamba-Pazartesi 14.00-18.00. Salı günleri ve 1 Mayıs tarihinde kapalıdır.
  • Giriş Ücretleri: Müzeye giriş 8-12 Euro.

 

Anahtar Kelimeler
pompidou merkezi,centre georges pompidou,paris rehberi,parisrehberi,parisrehberim,paris rehberim,gezi,fuar,sanat,gotik,çağdaş sanat,kütüphane,sanat müzesi,pariste gezi,pariste gezilecek yerler,paris rehberi,paris rehberim,parisrehberi,fransa,fransa g

Benzer İçerikler