Pantheon


Panthéon, Paris'in Quartier Latin bölgesinde bulunan ve görünümüyle adeta Amerikan Kongre Binasını andıran mimarisiyle karşımıza çıkan bu yapı önceleri Paris'in koruyucu azizesi Geneviève'e ithaf edilen bir kilise olarak inşa edilmişse de, Fransız Devrimi'nin ardından anıt mezar haline dönüştürülerek Fransa'nın entelektüel ve döneme damgasını vurmuş isimlerin öldükten sonraki durağı olmuştur.

Temeli Kral XV. Louis'nin emriyle 1758'de atılmış fakat finansal güçlükler sebebiyle inşaatı 1789'a kadar bitirilememiştir.Pantheon,Fransız Devrim'ine kadar kilise özelliğini korumuş fakat Devrim sonrası başa gelen yöneticiler anıt mezar olarak kullanılmasını istemişlerdir.Pantheonla alakalı bilinmesi gereken bilgilerden birisi de Fizikçi Léon Foucault, 1851'de bu yapının kubbesinden aşağıya sarkıttığı 67 metrelik bir Foucault sarkacı ile Dünya'nın kendi çevresinde döndüğünü ispatlamış, bu deneyiyle Fransa ve tüm dünyada büyük yankı uyandırmış ve adından söz ettirmiştir.

Panthéon'da şimdiye kadar mezarları bulunan bazı ünlü entelektüel insanları da söyleyecek olursak.Bunlar: Voltaire , Jean-Jacques Rousseau , Joseph-Louis Lagrange , Jacques-Germain Soufflot, Panthéon'un mimarı , Victor Hugo , Émile Zola, Pierre Curie , Marie Curie , Alexandre Dumas .

Daha detaylı ve keyifli bilgiler edinmek ve bu muazzam eseri ziyaret etmek isterseniz ayrıntıları gezimiz sırasında Paris rehberim aracılığıyla rehberimiz sizlere sunacaktır.

  • Adres: Place du Pantheon, Paris
  • Metro: “Jussieu”, “Cardinal Lemoine” metro durakları ya da “Luxembourg” RER durağı üzerinden yapıya ulaşabilirsiniz.
  • Giriş Ücretleri: 8€
  • Ziyaret Bilgileri: Nisan-Eylül her gün 10.00-18.30, Ekim-Mart 10.00-18.00. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Ocak tarihlerinde ziyarete kapalıdır.

Anahtar Kelimeler
panteon,pantheon,paris gezi,paris gezi rehberi,paris rehberi,parisrehberi,parisrehberim,paris rehberim,voltaire,fucoult,saat,pariste gezi,pariste gezilecek yerler,paris rehberi,paris rehberim,parisrehberi,fransa,fransa gezilecek yerler,fransa gezi,fr

Benzer İçerikler