Opera National de Palais Garnier (Paris Opera Binası)


 Paris’in dünyaca ünlü opera binası olan bu yapı 1989 yılında inşa edilen modern Opera de Paris Bastille’nin açılışına kadar şehrin ana opera salonu olarak faaliyet göstermi fakat günümüzde bale gösterileri ve sanat meraklılarının ziyaret merkezi olarak karşımıza çıkmaktadır. Borok tarzı mimarinin 19.yy da ki önemli yapıtları arasında bulunan  Palais Garnier’in yapımına 1862 yılında başlanmış ve 1875’te tamamlanmıştır.

14 Ocak 1458 yılında İtalyan anarşistler tarafından ııı.Napolyon ve eşine suikast düzenlenmiş şans eseri napolyon ve ailesi kurtulmuş fakat olayda 8 ölü ve 150 ye yakın yaralanan olmuştur.Suikast girişiminin ertesi günü Napolyon suikastin yapıldığı yerde şimdiki 'eski opera'binasının olduğu alana opera yapılmasını emretmiş ve bu işi üstlenecek mimarın seçimi için 29 Aralık 1860'ta  yarışma tertip eilmişi ve jurinin başkanlığına  oğlu Prens  Walewski'yi seçmiştir.171 kişinin katıldığı yarışmanın sonunda işi36 yaşındaki genç  mimar Charles Garnier almıştır ve  gariptirki mimar Garnierin ilk inşaatıdır.

Günümüzde çeşitli sanat aktivitelerinin yapıldığı bu mekanın sahip olduğu dış görünüm kadar iç görünümü ile de ünlüdür. Gösterişli iç mekânda, büyük Merdiven, büyük Fuaye’yi kapsayan mozaik kubbeli tavan resimleri  ve tavanı Marc Chagall tarafından yapılmış salon ziyaretçiler tarafından  büyük bir beğeniyle ve ilgiyle karşılanmaktadır. Notre Dame Kilisesi,Sacre Cour Bazilikası'nın ardından en fazla ziyaret edilen bu yapıt Pariste gezilmesi gereken yerler arasında ilkler arasında gösterilebilir.

  • Adres: Pl de l’Opera, 75009, Paris
  • Metro: “Opera” metro durağında inerek yapıya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Her gün 10.00-17.00, Gösterim günlerinde 13.00. Resmi tatillerde kapalıdır.
  • Web: www.operadeparis.fr

Anahtar Kelimeler
paris gezi,pariste gezi,paris gezi rehberi,paris rehberi,paris rehberim,paris,pariste gezilecek yerler,paris gezilecek yerler,paris gezilecek yerler,gezilmesi gereken yerler,pariste gezi,gezelim görelim,paris rehberim,paris opera binası,metro ulaşım

Benzer İçerikler