Chambord Şatosu


Chambord Şatosu,Fransa'nın Loire Bölgeside bulunan ve Blois şehrine 15 km uzaklıkta yer alan şato 16.yy'ın 2.yarısında 1.Frasnçoisc(Fransuva) tarafından  av köşkü olarak  inşa ettirilmiştir.

16.yy da hızla yayılan ve İtalya'nın da yoğun etkilendiği Rönesans Dönemi'nin de etkisiyle inşa ettirilen Chambord Şatosu, loire bölgesinde bulunan en büyük şatodur.

Kendinden önceki hükümdarların bir türlü elinde tutamadığı İtalyan vilayeti olan Milan'ı fetheden I.François buradaki İtalyan Rönesans  mimariden etkilenerek ülkesine döndükten 4 yıl sonra 1519'da henüz 25 yaşındayken, Chambord Şatosu'nun yapımı için emir vermiş ve I.François'in en masraflı harcamasını oluşturmuştur.Ayrıca diğer yapılan sarayların aksine Chambord Şatosu hükümdarlar tarafından çok kullanılamamış ve hatta I.François bile Sarayda 72 gün geçiebilmiş fakat sarayın tamamlanmış haline şahit olamamıştır.

XIV.Lois ise sarayı sıklıkla gösterişli partileri için kullanmıştır. Yine onun döneminde Moliere'in 'Kibarlık Budalası'  oyununun ilk temsili bu sarayda yapılmıştır.

Saray sürgündeki krallara,askeri komutanlara ev sahipliği yapmış ve dönemin av meraklısı devlet yöneticilerinin uğrak mekanı olmuştur.Günümüzde bile bahçesinde ceylanları ve yaban domuzlarını  görmek mümkün geziniz sırasında.Fransız İhtilali sırasında yağmanlandığıda biinmektedir.İçerisinde bulunan semboller,mimari yapısı hakkında bilgi verecek olursak; Chambord Şatosu'nun yapımı 25 yıl sürmüş ve ayrıca mimarının Leonardo Davinci'nin olduğu yönünde kesinlesmemiş bilgiler mevcuttadır.Sarayın belirlibölgelerinde bulunan 'F' harfi François'i veya Fransa'yı tamsil etmektedir.

Daha ayrıntılı ve keyifli bir gezi için info@parisrehberim.com adresine mail atarak  veya Anlık Destek Hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler
paris gezi,pariste gezi,paris gezi rehberi,paris rehberi,paris rehberim,paris,pariste gezilecek yerler,paris gezilecek yerler,paris gezilecek yerler,gezilmesi gereken yerler,pariste gezi,gezelim görelim,paris rehberim,chambord şatosu, şato, 16.yy,fra

Benzer İçerikler