Catacombes De Paris(Paris Yeraltı Mezarlığı)


 Paris gezi’miz sirasinda, misafirlerimizin en çok  sordugu sorulardan biri « Bu sehirde bu kadar binayi yapmak için  gerekli  tasi nereden bulmuslar ? » Bunun sorunun cevabi, 45 milyon oncesinde  Paris’in jeolojik yapisinda sakli. Bu caglarda Paris tropik bir denizle kaplidir, zamanla denizin kaybolmasiyla tabaninda biriken

çökeltiler kalin bir kalker tabakasi olusturmus ve bu tabakadan cikarilan taslarla Paris insa edilmistir. Bu çaga, jeologlar ‘Lutetien- lütesien’ cagi demekteler.Bu arada ‘ Lutece’ Paris’in eski adidir. Yer altinda kurulan bu tas ocaklari sayesinde Paris’te kilometrelerce uzunlukta ve genislikte(yerin yaklasik 20 m altinda) tuneller olusmustur. Paris Catacombes-katakomb’unun hikayeside bu tunellere, Parisin degisik mezarliklarindan cikarilan kemiklerin tasinmasiyla baslamistir.

Paris Yeraltı mezarlığından (Catacombes De Paris) bahsetmeden önce sizlere Katakomblardan bahsetmekte fayda var. Katakomblar (italyanca:catacomba, Latince:catacumba) , yeraltında bulunan çoğunlukla ölülerin gömülmesi için kullanılan tonozlu yapılardır.erken dönem hristiyanlıkta yani hristiyanlığın yasak olduğu ve gizli olarak yaşandığı zamanlarda yaygın olarak kullanılmıştır. Yüzyıllarca saklı kalan bu yapıları ortaya çıkaran, Katakomblarla ilgili araştırmaları başlatan bilim adamı  Antonio Bosio'dur(16.yy).

  Paris'te ki Katakomb(Catacombe de Paris) ise iddialara göre 700'lü yıllarda Paris'te cüzzam,veba vb salgın hastalıkların ortaya çıkmasıyla birlikte kilisenin kararları doğrultusunda hastalıklı olanlar  yeraltındaki kireç ocaklarında yakılmis.  19.yy ortalarında yapılan kazılar ve Paris metrosunun insaası sirasinda  yeraltı odalarındaki bu toplu mezarlar farkedilmis. Ayrica;  katakomb’a ilk buyuk nakil, 1785 tarihinde o zamanlar bugünkü Châtelet ile Châtelet-Les Halles arasında yer alan, şimdi Forum des Halles'in batı tarafı olarak bilinen bölgedeki Cimetière des Innocents yani Innocents (Masumlar) Mezarlığı olmuş. Innocents Mezarlığı'ndan çıkarılan kemikler bugün Denfert-Rochereau'nun altında bulunan taş ocaklarına  taşınmıştır. Zamanla Paris'te bulunan bir çok eski mezarlık salgın hastalik tehlikesi ve insaat projeleri için boşaltılarak bu bölgeye taşınmis ve katakomb bu gunki haline kavusmustur.

 « Arrête, c’est ici l’empire de la mort », Dur yolcu !!!bilerek  veya  bilmeden  girecegin bu kapinin ardi, ölüm imparatorlugudur(yaklasik anlami :) ). Iste katakombun giris kapisinda bu slogan sizleri karsilamakta. ölülerin diyarina girmeden onceki son cikis…  yerin 20 m altinda bulunan  2 km lik bu parkur boyunca, yasadiginiz dunyadan neredeyse tamamen kopmaktasiniz, gordugunuz her kafatasi, her kaval kemigi, her ayak kemigi sizi tarihte ve iç dunyanizda bir yolculuga cikarmakta,  bir zamanlar bu kemiklerin sahipleri hakkinda zihninizde firtinalar yasatmakta… Tabi boyle bakmak isterseniz .

Gezimize baslamadan once  genel guvenlik kurallarini ziyaretçilerimize hatirlatiyoruz. Eger kalp rahatsizliginiz, kapali yer korkunuz vs varsa  kesinlikle girmeyiniz, cünkü yaklasik 1 saat boyunca yer altinda olacaksiniz.  Ayrica sirt çantanizin buyuklugu 30x40 cm den genis olmamali, bunun sebebi, bazi insanlarin gezileri boyunca kemiklerden çalmalari. Bu da mi oluyor demeyin, cikista uzeriniz ve cantalariniz aranmakta. Son cikis kapisinda yapilan kontrol sirasinda, bir turistin cantasindan bir kafatasi ve bir kac parca kemigin çiktigina bizzat sahit olunca çok sasirmistim.

Milyonlarca isimsiz Parizyenin bulundugu bu mezarlikta bir çok ünlü sima da var. Bunlardan bazilari ;

Ünlü yazarlardan ;  François Rabelais, Jean de la Fontaine , Charles Perrault ,  ünlü heykeltras   François  Girardon, ressam  Simon Vouet , Mimarlardan,  Salomon de Brosse, Claude Perrault , Jules Hardouin-Mansart  vs.

Fransiz ihtilali sirasinda da bir cok kisi katakomba gomulmus, ihtilalden sonra 1794 yilinda giyotinle idam edilen : Lavoisier(ünlü kimyager, Eiffel kulesinin uzerinde ismini gorebilirsiniz), Madam Elisabeth ,   Camille  ve  Lucile Desmoulins , Danton  ve meshur  Robespierre , bu son liste fransiz ihtilalinde buyuk payi olan sahsiyetler ama ne yazik ki devrimden 5 yil sonra, ihtilal karsitligi suclamasiyla idam edilmisler, ve o meshur sozu bizlere hatirlatmislardir ‘‘her ihtilal kendi evlatlarini yer’’.

Paris Yer Alti Mezarligi hakkinda bir kac onemli bilgi verelim :

Yerin 20 metre altinda bulunmakta, bu yaklasik olarak 5 katli bir binanin yuksekligine esdeger,

Toplam 213 adet basamak bulunmakta, 130 iniste, 83 cikista,

Ziyarete açik  parkur yaklasik 2 kilometre,

Yaklasik gezi suresi ; 1 saat,

Yaklasik sicaklik degeri ; 10-16°

Kemiklerin sergilendigi toplam alan ; 11 000 m2  ve uzunlugu 800 Metre.

 

 

 

Anahtar Kelimeler
paris yeraltı mezarlığı, catacumba,catacombes.catacombes de paris,parisrehberim,paris rehberim, paris türk rehber, paris tur, gezi rehberi,gezi rehberim, paris gezi rehberim